obezni blonďatá pani v modrem ve velkém svetru v obchode se natahuje po kefíru
Hubnutí,  zdraví

Jsme národ špekounů! Aneb proč tloustneme?

Těžká nerovnováha

Jasně každý řekne hlavním důvodem je že u vás převažuje příjem energie v potravě noty celkově a tudíž část této energie se ukládá ve formě tuku ve vašem těle. Jinými slovy prostě moc žerete a málo se hýbete!
Ale nebuďme tak drsní, pojďme si to zevrubně analyzovat, jaké jsou příčiny přibírání na váze.

Kalorie vs jouly

Nejprve trochu teorie, dle vědeckých výzkumů člověk potřebuje ke svému životu zhruba 10 1000 kJ energie, což je zhruba 2000 kcal. Řekl bych že v posledních letech jsou nám násilně vnucovány kalorie, přičemž správnější jednotkou je Joe je to odvozená jednotka SI. Jeden joule je práce, kterou vykoná stála síla jednoho newtonu pod dráze jednoho metru ve směru síly. A vidíte my sníme více než 10 MJ energie. To bychom mohli vykonat obrovské množství práce a stejně moc nezhubneme!

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus člověka je spotřeba energie, pokud člověk nedělá a nevykonává žádnou práci tedy v podstatě leží a činí okolo 6000 kJ , 4000 kJ tedy připadá na různé pohybové aktivity které během dne vykonáváme. Pokud je vaše myšlení nastaveno na kalorie tak stačí kilojouly vydělit čtyřmi.

Pohybové aktivity

Je velice těžké empiricky vypočítat, kolik naše svaly spotřebovávají energie při  různých pohybových aktivitách. Například chůze nebo běh po rovině. Těžiště našeho těla při chůzi a běhu se pohybuje po vlnovce, každý krok tedy znamená pohyb o několik centimetrů nahoru a dolů.

Příklad výpočtu spotřeby energie – chůze do prudkého kopce.

Představte si, že jdete na túru na horu vysokou 2490 m. Vycházíte z parkoviště, které je ve výšce 1490 m. Stoupání je přímé bez přerušení v průměru 30%. To proto abychom vyloučili spotřebu energie při chůzi Po rovině nebo z kopce. Přírůstek potenciální energie pak je E=m.g.dh, kde m je hmotnost člověka v našem příkladu má 70 kg, g je tíhové zrychlení na povrchu země to je přibližně rovno 10 a dh je změna výšky a to je přesně 1000 m. Dosadíme do vzorečku E=70.10.1000=700000J t.j. 700kJ. A to je docela málo jen 700 kJ. Ve skutečnosti naše spotřeba energie Při tomto výkonu při kterém se určitě hodně zapotíme bude několikanásobně větší než nám vyšlo ve výpočtu. Fyzikové by řekli účinnost stroje není nikdy 100%!
Co bude všechno spotřebu energie zvyšovat? Intenzivní práce dýchacích svalů, práce srdce, metabolický systém bude muset odbourávat tuky a měnit je na glukózu, potní žlázy budou intenzivně vylučovat pot, je potřeba zajistit transport vody organismem, aj.
Kromě toho, práce není jen změna výšky, ale i do přední pohyb, pohyb rukou a další části těla, navíc pohyb svalů se musí nějak transformovat do pohybu vpřed a nahoru.

Další možnosti stanovení spotřeby energie.

Možná by mohlo někoho napadnout, proč to počítat tak složitě, když můžeme zjistit kolik tělesného tuku ubylo v průběhu tohoto sportovního výkonu. Stačilo by se přece vážit před a po výstupu. Ano ale má to jeden velký háček, kromě tuku ztratíte velké množství vody pocením. A toto množství nelze nijak určit. Může test ztratit klidně 2 kg, pak se hodně napít a najíst a zase budete mít váhu zpátky.
Proto v dalším textu a článcích se kilojouly ani kaloriemi zabývat nebudeme, ani je nebudeme počítat a sledovat. Budeme se jen vážit a sledovat jak váha ubývá.

Příčiny proč nehubneme anebo dokonce přibýváme na váze.

Zde proberu hlavní nejdůležitější příčiny proč se nám nedaří zhubnout nebo naopak dokonce navyšujeme váhu

Jíme moc

je to základní příčina proč přibýváme na váze, prostě místo jednoho rohlíku si dáme dva, místo jednoho plátku sýra tři, dáme si ještě další talíř polévky a podobně. Nebo si dáme další svačinku navíc během dne. Více jídla znamená více energie a ta se musí někam ukládat pokud není spotřebována, a samozřejmě se ukládá ve formě tuku v různých částech našeho těla. Navíc čím více toho sníme tím jsme unavenější, protože tělo potřebuje velké množství energie na trávení, více únavy méně pohybu jo a je to vlastně začarovaný kruh

Dojídání zbytků

hlavně po dětech, ale i po jiném členu rodiny, nebo to co zbylo v hrnci, na pánvi. Představte si, že máte hubené děti. Jsou pří chuti a furt si něco dávají, ale vždycky nechají na talíři spousta nedojedeného jídla. Ano je to tak správně, nikdy by mě nenapadlo nutit děcka ať to dojedí, zaplať pánbůh že jsou hubené! Ovšem v dnešní době, kdy je jídlo hodně drahé, nelze jídlo vyhodit a tak ho po dětech sníte! Ovšem v sobě už máte svůj porci, takže je to jídlo navíc a když se to opakuje každý den Tak běda s vámi! Řešení nedojedené jídlo dáte do lednice nebo do mrazáku děcka už ho jí stejně nebudou tak si ho můžete dát druhý den nebo jindy místo svého jídla.

Jíte v nevhodnou dobu

Představte si že se vrátíte z práce a poté z nákupu 19h večer domů pak začnete vařit A jíte třeba ve 20h nebo i později. A často je to největší jídlo dne. Co se stane pak? Trávení spotřebovává spousta energie, navíc pokud to jídlo je těžké mastné nebo s nízkým obsahem vody. Budete se cítit unaveni, hodně unaveni, takže usnete u televize na pohovce nebo v posteli, prostě jdete spát.
Co to pro tělo znamená?
Tělo se bude snažit snědenou potravu strávit, potrvá mu to mnoho hodin často cítíte ještě jídlo v žaludku i ráno. Protože spíte, tak značná část energie z jídla se mění na tuky a vy tloustnete!
Pro tělo je to nevhodná zátěž, místo aby odpočívalo, tak bojuje s jídlem, ráno budete nevyspalí, nebudete moc vstát.

Kdybychom měli tedy jíst?

Znáte přece to přísloví? Snídani si sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem, večeři dej nepříteli. Stoprocentně pravdivé.

Večeře

Spát byste měli chodit hladoví. Večeřet byste měli do 16h, no do 18h  je to zkousnutelné, ale vždy jenom lehká večeře. To ovšem neznamená že by vám celý večer měl kručet v břiše, i později můžete jíst, ale jen ovoce popřípadě lehký zeleninový salát ale už ne před spaním. Před spaním už jen ovoce například zralý banán nebo ovocný fresh džus.

Snídaně

Naopak snídat byste měli bohatě, ale to neznamená se přecpat. Vhodná doba na snídani je mezi 7:00 a 9:00 ranní, ale záleží kdy vstáváte pak to může být posunuté. Já například vstávám se svítáním v zimě i dříve. Prvním jídlem by mělo být ovoce, pokud užíváte nějaké výživové doplňky jako například chloreu, tak ty by měly být první, aby jejich účinek byl maximální. Rozhodně by snídaně měla být taková abyste se necítili unavení a nepotřebovali třeba kávu

Svačina

. Kolem desáté čas na svačinu, ale rozhodně ne jako to když vidíte dělníka, jak si jde pro rohlík se salámem, to by vás zabilo.
Takže buď ovoce, nebo ovocný fresh výborný je třeba citrón s vodou a přisladit medem, nebo zeleninu popřípadě zeleninový salá. Maximálně jeden rohlík, kaiserku, krajíc chleba, či trochu rýže nebo brambor pokud jídlo chcete mít sytější

Oběd

Oběd by měl zpravidla být mezi 11:00 a 13:00 h. Zase se budu opakovat ale oběd by měl být lehký například vařená zelenina s brambory či rýží nebo můžete mít i čerstvou zeleninu, půl hodiny před obědem si můžete dát i nějaké ovoce. Knedlo vepřo zelo, řízky, knedlíky zalité olejem na to raději zapomeňte, pokud chcete být zdraví a štíhlí.

Večeři jsme již probrali v předchozím textu takže opakuji do 16:00 nebo do 18:00. Budete si možná kvůli tomu muset předělat plán dne, ale bohužel přes to vlak nejede. Lidské biorytmy jsou dány.

Nevhodná jídla.

Včera jsem si udělal smaženou  morzalelu místo kuřecího řízku a myslel jsem si jak udělám pro své zdraví dobře, sýr se krásně roztekl, tak jsem ho musel lovit z oleje, měl jsem ho s bramborem. Bohužel. Ještě teď 20 hodin po jídle je mi zle a bolí mě hlava, cítil jsem i tlak na játrech, problém není v sýru ale v tuku co byl na pánvi, do strouhanky a do sýra se ho nasákne klidně i 50 ml. I když jsem se snažil to nepřepálit, stejně tu rozpálený až ke 200 stupňům je velmi škodlivý a těžce stravitelný.

Co tedy nejíst?

Nic smaženého na pánvi ve fritéze nebo na plechu.
Jídlo s velkým obsahem soli, obsah soli by měl být do jednoho procenta, proč ne více? Přirozená hladina soli v krvi je 0,9%, pokud je jídlo slanější je potřeba ho silně ředit vodou a ta se musí někde vzít buď vás to nutí pít, což zas narušuje proces trávení nebo si vodu musí vzít z těla, často pokud je jídlo slanější prostě tělo nedokáže ho vůbec přijmout a skončí to průjmem.

Jídla Suchá jídla bez obsahu vody.
Sem patří třeba suchary různé křupavé plátky, sušenky a vlastně veškeré sladkosti. Vlastně i cereálie nemusí být příliš zdravé, pokud je důkladně neprosliníte.

Nedostatek pohybu

málo pohybu je také hlavní příčina přibývání na váze, je veliký rozdíl zda sedíme, ležíme, jdeme nebo dokonce běžíme. Pokud se celý den pohybujeme můžeme mít i více jak dvojnásobnou spotřebu energie než když jsme převážně v klidu.

Ježdění autem

dneska bohužel jezdíme autem všude, i tam kam bysme došli pěšky nebo na kole, jízda autem znamená velký stres zejména pro řidiče,  v autě má  nejenom nedostatek pohybu, ale i strnulá poloha poloha  těla na sedačce velmi poškozuje naše zdraví, zejména cévy na nohách velmi trpí.

jízda v MHD místo kola

čekání na zastávce a pak jízda MHD. V MHD se vezeme, takže žádný pohyb, snad jedině ze zastávky domů trocha chůze. Zejména na kratší vzdálenosti bychom mohli MHD nahradit jízdou na kole popřípadě i pěší chůzi. Na střední vzdálenosti bychom mohli použít i elektrokolo které je v mém hodnější než se vést busem

Znečištěné životní prostředí

je pro člověka zničující po všech stránkách, zvyšuje únavu, zvyšuje nemocnost, a zhoršuje i možnosti jak zhubnout

znečištěné ovzduší

Pokud je venku znečištěný vzduch, je cítit kouř, že ani nemůžete otevřít okno, dost těžko se vám bude chtít jít ven na vycházku, si jít zaběhat, ani bych vám to nedoporučil. Místo toho si dáte něco dobrého k snědku, což ještě zhorší vaše vyhlídky na zhubnutí. Špatný vzduch se vám nejspíš dostane i do bytu a ani se vám nebude chtít cvičit doma. Proti tomu moc nezmůžete, musíte bojovat proti znečišťovatelům ovzduší, vždycky je nějaké procento čouddilů, co ostatním ničí vzduch. Samozřejmě je třeba začít u sebe a topit bez emisně. 

Totéž platí u mobilních znečišťovatelů tedy aut, tady to je znečištění výfukovými zplodinami, ale bohužel také prachem.

Najděte si lepší místo na zemi

Pokud žijete v hodně exponované oblasti, například u hlavní silnice, nebo v znečištěném údolí, doporučuji se odstěhovat do místa s čistějším životním prostředím. Těžko se dočkáte pomoci od státu, lidská hloupost je  nekonečná.

Zdraví máte jenom jedno, a opravdu silné znečištění vám může zkrátit život i o několik desítek let.

Příklad místo abyste se dožili 80, tak v 50 letech je u vás diagnostikována rakovina a bohužel naše zdravotnictví udělá své a do několika měsíců nebo let prostě umřete.

Za vše může vaše psychika

to abyste mohli zhubnout vyžaduje určitou disciplínu. Musíte si stanovit plán, podle kterého budete žít, jíst stravovat, cvičit, ale i fungovat pracovně. 

Stres

pokud v životě trpíte stresem, je velmi těžké zhubnout, často jídlo funguje jako antistresový  uvolňovač. Pokud vás přepadne stresující myšlenka, nebo událost, zaženete to jídlem, při jídle dojde k zvýšení hladiny cukru v krvi a snížení stresu.

Je potřeba přenést odpovědnost na lidi ve vašem okolí, a ne se o všechny starat,  změnit zaměstnání za méně stresující a více v pohybu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *