Co bylo k obědu?
Je právě neděle a jsem po obědě, měl jsem docela zdravé jídlo, zeleninový tažín, snědl jsem ho pěkně velkou porci. Dopoledne jsem byl ještě na nákupu, což je u nás akce tak na dvě hodiny, nejbližší slušný obchod Lidl je asi 12 km daleko. Vrátil jsem se domů, rodinka papala kuře a šup s tím do trouby ale já maso moc nemusím nedělá mi dobře, tak jsem se rozhodl udělat zeleninový tažín, dal jsem tam brambory brokolici mrkev, jarní cibulku, petržel, ředkvičku, trochu koření a soli, a odnesl jsem ho ven na terasu, kde mám vařič na propanbutanovou bombu.
Nádoba na tažín
Vaření venku má u nás několik výhod, tažín se vaří poměrně dlouho, minimálně hodinu až hodinu a půl, navíc náše nádoba na tažín je ozdobně malovaná s ornamenty, takže se barva docela vypaluje a “vůně” toho vypalování je pak bývá po celém bytě, někdy ho dělám na kamnech, pokud je venku zima, ale dnes ať bylo jenom osm stupňů, tak je úplně jasno a uvnitř jako ve skleníku a zatopit tam to bysme se asi upekli. Mimochodem, pokud budete někdy kupovat nádobu na tažín, tak doporučuju vzít tu obyčejnou hliněnou matnou bez malůvek.
Vaříme
Plynový vařič zapálím zapalovačem a tady je trošku problém s regulací, nemůžu to dát úplně na mini plamínek kvůli větru, a to i když jsem dal nehořlavou ochranu proti větru – zábranu ze dvou stran. Ale to je jen taková vsuvka. Tažín se na plynu dobře uvařil, je to takové dušení a brambory a zelenina chutnají lépe než kdyby to bylo vařené ve vodě nebo jenom v čisté páře.
Po jídle
Co si myslím je důležité po jídle si dát trochu zeleniny na zakousnutí třeba ledový salátek , ředkvičku, okurku, prostě co je k dispozici, ale aby to nebylo sladké. Proč ne sladké? Sladké se v puse rychle mění na kyselé vlivem bakterií, které se cukrem živí, a pokud to tak necháte několik hodin, zuby dostanou zabrat od kyselin, tak například mrkev je sladká a cukr co obsahuje mají rádi bakterie. Pak to samozřejmě zapijte vodou aby vám nezůstali kousky a zbytky jídla v puse. Já doporučuji xylitol rozpuštěný ve vodě popřípadě bonbóny nebo žvýkačky s xylitolem. Proč? Xylitol je cukr, který bakterie konzumovat nemohou, má jiné složení a naopak sám je alkalický, jeho molekula obsahuje alkalickou skupinu OH-. V ústech pak kyselo mít nebudete a vaše zuby jsou v bezpečí. Ale to už je námět na další článek.
Přichází únava
Ale teď se vrátím k tématu, je neděle a dobře jsem se najedl venku svítí slunko a tak jsem se natáhl na karimatku, chce se mi spát. Chvilku si čtu a pak usínám, později mě probudí křik od sousedů. Pak zase usínám a celkem spím hodinu a půl. Trávení vyžaduje spousta energie a tím že jsem usnul jsem umožnil tělu v klidu trávit. Cítím se odpočatý a zase můžu jít něco dělat. Říkám si jak důležitý je odpolední spánek zdřímnout si po obědě, vzpomínám na školku jak jsme vždycky spali byl to takové umělé, ale má to něco do sebe.
Nechte mě spát aneb tělu neporučíš
Napadlo mě těžké to mají lidé v práci, mají jen půlhodinovou přestávku jak strašné, to se sotva stihnout najíst a pak Místo aby si odpočinuli musí bojovat se spánkem, zaměstnavateli nutí pracovat i přesto že se jim chce spát. Znám to i s vlastní zkušenosti. Občas jsme si dali s kolegy v kantýně oběd, několik desítek minut po návratu k počítači to přišlo najednou se mě chtělo spát a to čím dál víc, soustředit se na tak těžkou práci jako je analýza a programování nemožné! Nejprve jsem se snažil se spánkem bojovat, napil jsem se hodně vody, pomohlo to na pár minut, ale pak znovu velká únava, došel jsem si na záchod, ale spánek přicházel dál a dál, ovoce, bonbóny zase pomohly na několik minut, ale potom je to ještě horší a další jídlo naruší trávení. Padá mi hlava a věci z ruky. Takže nakonec to stejně skončilo tak, že jsem usnul na křesle v v docela nepohodlné poloze, alespoň na pár desítek minut, poté jsem se oklepal no hlavně že tu nebyl šéf, a nějaké práce jsem byl zase schopen.
Pohroma
jaké jsou důsledky nekvalitního spánku? Jste unavený a pokud například jedete z práce autem, dokonce usínáte za volantem! To už je hodně nebezpečné! Jak jsem to tedy řešil? Prostě jsem nechodil na oběd, měl jsem jen trochu ovoce, jablko, nebo pomeranč nebo kousek zeleniny jako okurku. A co bylo výsledkem? Spát se mi sice tolik nechtělo, ale pozdě odpoledne po návratu domů jsem již měl příšerný hlad, důsledkem toho pak večerní přejídání, a zase se vám chce spát místo, abyste mohli doma večer fungovat. Trpí tím rodina i domácnost.
Oficiální siesta
Přitom by stačilo tak málo, zaměstnavatel by vám měl umožnit dvě tři hodinky se prospat. Byli byste tak zdravější a spokojenější a schopni fungovat až pozdě do večera. Tohle není jen můj výmysl, v mnoha zemích to tak mají, zejména na jih od nás. Říká se tomu siesta a je to opravdu velmi prospěšné a mohlo by to být i v zákoníku práce. Jaký je váš názor na odpočinek po obědě? Chtěli byste mít možnost si v práci takto odpočinout? I za cenu, že byste byli v ní o několik hodin déle, nebo byste potom museli ještě dodělávat práci z domova. Nebo vám to bez spaní vyhovuje? Těším se na vaše názory.
One Comment
Tomáš
Přesně tak to mám taky, skvělý článek! Výhodu mají ti, co si pracovní dobu určují sami. Já pracuji na počítači, píši články, mezi půl jednou a druhou hodinou si zpravidla jdu lenout a někdy i usnu. Po probuzení se cítím trochu rozespale, tak si dám vitaminovou bombu – pramenitou vodu do ní dám šťávu z citronu a osladím si ji medem. Jak osvěžující! Ale pak myslím na svoje zuby, přece je to hodně kyselé, propláchnu si ústa čistou vodou a někdy si dám i trochu xylitolu, pokud je po ruce.
Samozřejmě pokud je vhodné počasí spím raději venku, cítím se pak více svěží, slunko mi vůbec nevadí. Ale většinou to není možné, v Čechách bývá špatné počasí nebo příliš zima, holt nejsme v Maroku.