Léčebná hladovka 98 hodin – cíle a příprava

Úvod, kdo jsem, historie mojí váhy Jsem muž a je mi 52 let. Jmenuji se Dick.Mám dlouhodobě velkou nadváhu 102 až 106 kg při výšce 173 cm. Dlouhodobě znamená asi 15 let, předtím 10 let jsem měl rozkolísanou nadváhu v rozmezí 75 až 98 kg.Dalších 10 let předtím jsem měl rozkolísanou váhu v rozmezí 62 až 93 kg. Způsobenou různými dietami jejich dodržováním a nedodržování. Předtím jsem měl nadváhu 80

Picture of John Dick

John Dick

ekolog

Ilustrace štíhlá hladovějící mladá žena v tureckém sedu, má menší prsa

Léčebná hladovka 98 hodin – cíle a příprava

Přejít na...

Úvod,  kdo jsem, historie mojí váhy

Jsem muž a je mi 52 let. Jmenuji se Dick.
Mám dlouhodobě velkou nadváhu 102 až 106 kg při výšce 173 cm. Dlouhodobě znamená asi 15 let, předtím 10 let jsem měl rozkolísanou nadváhu v rozmezí 75 až 98 kg.
Dalších 10 let předtím jsem měl rozkolísanou váhu v rozmezí 62 až 93 kg. Způsobenou různými dietami jejich dodržováním a nedodržování. Předtím jsem měl nadváhu 80 až 94 kg. Do osmi let jsem měl normální váhu, po 9 roce jsem silně přibíral na váze a ve 13 letech jsem měl zhruba 80 kg.

Časová OSA:

  • 1973 až 1981 normální váha podle věku
  • 1981 až 1991 postupně rostoucí nadváha,  80 až 94 kg
  • 1991 až 2002 velmi rozkolísaná hmotnost mezi 62 a 93 kg . Minimum v roce 1997 62 kg
  • 2002 až 2010 mírně rozkolísaná hmotnost mezi 75 a 98 kg
  • 2010 až 2023 lehce narůstající rozkolísaná váha 96 až 111 kg
  • 2023 až 2025 více stabilní méně rozkolísaná hmotnost 99 až 106 kg

Moje pohybové aktivity za bývalého režimu a úraz

V dětství jsem měl méně pohybu, život v paneláku.
Otec byl zdravotně tělesně postižený s obtížnou pohyblivostí. Takže na túry a výlety se nejezdilo, byly to jen malé procházky. Základní škola rodiče mě nepřihlásili do žádného sportovního klubu, takže zase méně pohybu. Střední škola dojíždění MHD, sem tam jsem chodil pěšky, pokusy o běh a sport skončili zlomeninou kotníku.

Kolo prostředek jak uniknout z paneláku

Již v dětství, jsem jezdíval rád na kole nejdřív na děckém, táta mi koupil později Libertu, bylo to těžké kolo s přehazovačkou, dosti poruchové. Já jsem toužil ale po Favoritovi, to byl tehdejší hit. Viděl jsem, jak na něm jezdí můj strýc a půjčil mi ho, aby ho vyzkoušel. Favorit byl zelený a jelo se na něm parádně, byl lehký a dobře seřízený. Tehdy dobrá kola nebyla k mání, k dispozici byla jen Ukrajina. Museli jsme se zapsat do pořadníku a čekat asi půl roku možná i déle.
A pak nás vyzvali tehdy stál Favorit asi 1800 Kčs. Ale Favorit byl trochu zklamání, dodali nám však modrého favorita, ale ten byl s horším vybavením, než jsem si myslel, byl docela těžký zjistil jsem dle magnetu, že je ze železa místo duralu. Hliníkové byly jen berany. Také místo šestikolečka bylo jen pěti a převody nebyly tak do rychla. Rovněž ta kvalita nebyla příliš dobrá, často mě zlobily šlapadla a ty nešťastné klínky, vodítko přehazovačky bylo nakřivo a přehazování bylo kostrbaté. Ale i přesto jsem na něm 10 let jezdil i na delší výlety do 30 km.

Můj pohyb jako dospělého

V 90 letech jsem si pořídil moderní horské kolo, bylo sice z druhé ruky, ale mnohem kvalitnější než předešlý Favorit.
Jezdil jsem na něm v létě i v zimě, pokud nebyl sníh  na výlety mimo Prahu. Můj rekord byl asi 103 km. Díky pohybu se mi dařilo aspoň částečně hubnout.

Později jsem již jezdil na kole méně často díky pracovnímu vytížení a rodině.

Poté co jsme se přestěhovali z nížiny do vysočiny jižné od Prahy, jsem na kole téměř přestal jezdit, byl tam tak prudký kopec, že vždy jsem koho musel vést a byl jsem zpocený a unavený. Kopce byly nejenom u domu, ale všude v okolí, takže jakýkoliv výlet na kole byl náročný.

Mám rád turistiku

Ještě v dětství jsem rád chodil na výlety ale teprve po 15 roce jsem chodil na delší bez rodičů, kteří nechtěli. Později když kvůli kopcům bylo ježdění na kole náročné, jsem preferoval vycházky a túry.

Už zase jezdím hodně na kole

Všechno se změnilo v roce 2014 kdy jsem si svoje horské kolo nechal přestavět na elektrokolo, bylo to se zadním pohonem, takže do velkých kopců nebylo vhodné ale přesto mi motor pomáhal, ale přehříval se. Asi za rok jsem si pořídil lepšího horáče a přestavěl si ho sám na elektrokolo se středovým pohonem. To byla teprve paráda, pohodlně se jelo do prudkého kopce, stačilo jen mírně šlapat a jak to pěkně jelo, jezdil jsem s ním i do práce 24 km jedna cesta.
Dokonce jsem si pořídil vozík za kolo na vožení nákladů. A i s ním jsem neměl problémy vyjet velký kopec, jak elektrokolo bylo dobré.

Na elektrokole jezdím do dnes, ale už jen méně a krátké trasy…
Mám dvě děti takže není moc času a bohužel musíme jezdit autem.

Moje strava dříve

Jídlo z dnešního pohledu nezdravé, táta vařil večer po práci. Tehdy jsme jedli rohlíky se sýrem a šunkou, hodně jsem jedl tavený sýr a pil jsem hodně mléka tehdy bývalo v sáčcích a ještě bylo docela dobré, často jsem býval u babičky a tam prodávali mléko v skleněných lahvích s fialovým víčkem, to bylo ještě lepší vypil jsem mu klidně litr denně, netušil jsem, že může být tak škodlivé. Z vařených jídel jsem hodně jedl řízek a brambory, bramborák s uzeninou, palačinky, občas i špagety s nějakým masem, sýrem. Ze sladkostí koláče a buchty některé i doma pečené. Na Vánoce nám babička z Moravy občas poslala cukroví, někdy dokonce i smaženého králíka . Zajímavé je, že tehdy jsme nejedli skoro čokoládu nebyla nebo nebyla dobrá? Už si nepamatuji. Ze zdravé stravy  jsem jedl rád loupaná jablka, jahody, třešně, melouny,ale byl jenom sezóně, přes zimu byly jen jablka a kubánské pomeranče i ty jsem občas jedl. S výjimkou léta si myslím že maximálně do 300g ovoce za den. Zeleninu jsem nejedl, nebo jenom výjimečně mladou mrkev nebo zelený hrášek.

S příchodem nových informací ze západu, nastala kvalitativní změna stravy

Po revoluci se k nám dostali informace o zdravém životním stylu a různých dietách začal jsem jíst zejména více ovoce, hlavně k snídani. Držel jsem často ovocné diety, které měly částečný úspěch. Jejich nevýhodou je, že má člověk neustále hlad, ovoce a zelenina se rychle tráví a to způsobuje pocit hladu. Po skončení diety jsem trpěl na přejídání a váha se rychle vrátila zpět. 

Rodina a děti

S narozením dětí se objevil na další fenomén mé děti jsou hubené, a hodně nedojídají jídla a při rostoucích cenách potravin se ze mě stal dojídač. Žena je taky štíhlá, ale nerada sportuje, málo jí. To mě také nepomohlo. Pokud se doma něco uvaří většinou zbyde a nakonec se to musí vyhodit. Sedavé zaměstnání u počítače také přináší nedostatek pohybu a růst hmotnosti.

Nemoci které bych chtěl léčit a vyléčit
pomocí hladovky

Obezita má za následek zhoršení zdravotního stavu.

Zhoršení činnosti jater, trávicí obtíže.

Prakticky posledních 15 let se mé obtíže zhoršují, ale první projevy zhoršení činnosti trávicího ústrojí byly již před více jak 30 lety, jedná se o takovou zvláštní bolest hlavy doprovázenou nauzeou, jen asi třikrát za život to vedlo u mne až k zvracení.

Přesnou příčinu nemoci se mě nepodařilo zjistit, ale často se mi to stává po tučném jídle, hlavně masitem, ale může to být třeba smažený sýr, jako katalyzátor, pak stačí pobyt v horším vzduchu ve městě, nebo delší řízení auta. Naopak, co mi aspoň trochu pomáhá je chlorea, ostropestřec nebo při jídle užít pankreolan. Játra můžou být mírně ztukovatělá, zhoršuje se pak jejich činnost při trávení.

Borelióza ošklivá česká nemoc

V roce 1996 jsem se nakazil při pobytu na pasece v lese boreliózou.
Tehdy po mně běhalo až několik desítek klíšťat z nich asi  až 10 se přistálo.
Tedy na stehně se mi udělala červená skvrna, která se šířila do okolí v centru skvrny postupně docházelo k vyblednutí a skvrna se dál šířila nahoru směrem k tříslům a dolů směrem ke kolenu a postupně pod koleno na lýtko. To trvalo asi půl roku. MUDr mi tehdy dala antibiotika ale já je moc neužíval nebo skoro vůbec, tehdy jsem byl silným odpůrcem léků. Po třičtvrtě roce se skvrna erythema migrans dostala skoro  až pod lýtko a druhá část až k tříslu. Tehdy v červnu jsem jel k moři do Bibione, byl jsem hubený a hodně jsem sportoval a koupal v moři, ke konci pobytu se hodně ochlazovalo a zjistil jsem že skvrna zmizela. Tehdy jsem praktikoval různé léčebné metody, otužování, urinoterapie a podobně. Druhé ani třetí stádium nemoci se u mne neobjevilo. Teorie je, že borelióza nesnáší vysoké dávky vitamínu c, od 90 let až do teď jím stále hodně ovoce, hlavně dopolních hodina, často jsou to i citrusy. Pomohli tak boreliózu potlačit, těžko říct zda úplně a nebo někde přežívá. Každopádně v průběhu dalších 25 let jsem se jednou možná i vícekrát znovu nakazil boreliózou. Test mi dělali pouze jednou, výsledek silné protilátky. To by mohl naznačovat, že mám určitou imunitu.

Proto i v průběhu hladovky chci dodávat tělu vitamín c ve formě prášku nebo šťávy s citronu do klystýru.

Může se o mě pokoušet rakovina

Ano je to tak, můj strýc moje babička můj vzdálenější bratranec moje vzdálenější teta i prateta, všichni zemřeli na rakovinu ve 48 až 65 letech. Všichni si stěžovali, že je doktoři špatně léčili. Jedině moje sestřenice dlouhodobě přežila rakovinu, měla jí před 40 rokem a vzal ji kvůli tomu štítnou žlázu, myslím že změnila hodně životní styl a jí a žije zdravěji.

Již několik let v podkoží nalevo tam kde jsou dolní žebra jsem si nahmatal bulku o průměru 1,5 cm. Bulka se v průběhu několika let nezvětšuje. Ovšem před několika dny nastala změna začala mě to v místě bulky zvláštně bolet takový tlak pod žebrem. Nebolí mě to stále, začnu to až během dne, často po obědě. občas se mi udělá špatně na zvracení při náhlém pohybu v břiše. To by mohl znamenat nějaké nádory, možná je také kýla. Mám strach s tím jít k doktorovi, aby to pak neskončilo operací nebo nedejbože chemoterapii, na kterou se často umírá.

Domněnka. Pokud budu držet hladovku dostatečně dlouho a opakovaně mělo by hladové tělo nádory sežrat a vrátit tělo do zdravějšího stavu. Ovšem může se tak stát až při poklesu váhy pod 70kg možná i k 60 kg.

Pokud s tím nezačnu rychle něco dělat, může to špatně dopadnout a růst  nádorů by se dostal mimo mou kontrolu.

Zhoršení sluchu

Letos v únoru se u mě objevila dočasná ztráta sluchu v levém uchu, která trvala více než měsíc. Vznikla pravděpodobně z letadla, nebo asi čtyřnásobneho přejezdu hor 2000 m vysokých v průběhu 10 dnů. Jak zmizela vlastně nevím, ale už zase slyším dobře.

Za poslední rok jsem si opravil zuby, podařilo se mi snížit jejich kazivost, vlivem k xylitolu a užívání vitamínu d.
Nicméně některé zuby jsou vlastně opraveny jen dočasně kořeny byly již tak zkažené že ta plomba na nich dlouho asi nevydrží a bude potřeba nakonec kořeny vytáhnout.

Zhoršený zrak

Během pěti let se mi postupně zhoršil zrak natolik, že mám brýle 1,5 dioptrie na čtení. Vada se mi za poslední rok více nezhoršila, aspoň mi to tak přijde.
Zde si nemyslím, že by mi hladovka vrátila původní zrak.

Zhoršená pohyblivost

Kvůli vysoké váze, se hůře a pomaleji pohybuji. Hůře se mi vztává z postele nebo ze země, již se nedokážu vyšplhat na laně nebo na tyči, lezení po lešení nebo stromě by mi šlo lépe s nižší váhou.

Únava, spavost

Již dopoledne cítím mnohdy únavu, někdy dokonce usnu. Únava během dne výrazně zhoršuje můj pracovní výkon. Obsluha velkého množství tuku tělo zatěžuje a není dost energie pro mozek. Únava je velmi nepříjemná za volantem při řízení auta. Jelikož se jedná o nebezpečný jev, budu se únavě a mikrospánku za volantem věnovat v samostatném článku.

Alergie, senná rýma

Asi od 10 let svého věku trpím hodně na pylovou alergii. Alergie se každoročně spouští pravidelně kolem 1. června. To začínají ve velkém kvést trávy. Objevuje se úporné svědění očí, vodová rýma a kýchání, kýchání někdy tak úporné, že mi přechází ve slabé astma. To mi zhoršuje pracovní výkonnost, neustále musím smrkat. Svědění očí je tak prudké, že mě nutí jsi oči mnout, což ještě stav zhorší a hůře pak vidím.

Zajímavé je, že alergie se mi spouští, nebo zhoršuje i po jídle dokonce i po jablku, třešních i dalším ovoci. Možná by se to dalo vysvětlit tím, že ovoce zvyšuje imunitu a dochází nastartování alergické reakce. K částečnému uklidnění alergie dochází většinou až po mém vyčerpání.

Jako skrytá příčina alergie však může být lepek, na který mám prokázanou intoleranci.

Při hladovce bývá alergie výrazně mírnější, ale nezmizí úplně.

Hladovku nedržím poprvé

Hadovku jsem držel již před několika lety asi šestidenní, a pak asi jednou do roka si troufnu na zhruba jedno až dvoudenní hladovku.

Zkušenosti s hladovkami

Pozitiva:

  • lépe mi to myslí,
  • necítím se unavený,
  • alergie zeslábne.
  • Nejsou trávicí obtíže
  • nemusím se starat o jídlo, ušetřím čas, peníze
  • většinou kratší potřeba spánku
  • při teplém počasí tolik netrpím horkem
  •  

Pociťovaná negativa:

  •  pocit hladu, hlad je stálý ale není úporný, a není mi z něho špatně, doporučuji ho tlumit častým pitím vody popř. uriny
  • časová náročnost: procedury spojené s hladovkou vyžadují čas. Jsou to klystýry, doporučená je dvouhodinová procházka, každodenní koupání, častější odpočinek.
  • Větší žízeň, to je normální pijte co nejvíce vody, aby moč byla světlá
  • pokud chcete větší účinek hladovky, někteří autoři doporučují pití vody zbavené těžké vody, že její příprava zabere čas a nějakou tu energii
  • léčebný průběh hladovky se dá urychlit pitím uriny, někteří lidé toto nedají, od malička jim byl vštěpován názor, že moč je odpad. Moč se dává do klystýru do poslední dávky, tak se můžete vyhnout jejímu pití a přitom se její účinek se projeví.
  • Chuť uriny se v průběhu hladovky zhoršuje, často se stává velmi kyselou a hustou, pijte jen malé množství, nebo si přidejte do klystýru, snažte se pít více vody
  • Můžete ušetřit nějaký čas spojený s jídlem jako vaření, jezení a chození na nákupy. Bohužel v mém případě to neplatí. Mám doma hladové děti a ženu, která nejezdí autem, tak nákupy musím provádět i po dobu hladovky a někdy dokonce i vaření. Pak platí pravidlo, že jídlo nesmíte ani ochutnávat. Pokud je nutné ho ochutnat například kvůli kvůli slanosti, je pak nutné ho hned vyplivnout a důkladně si vypláchnout pusu čistou vodu nebo urinou. I tak nějaké ty molekuly jídla se do žaludku dostanou a můžou narušit klidový režim, může se pak objevit bolest žaludku nebo různý tlak. Především pokud je jídlo mastné jeho stopy se do žaludku prostě dostanou.
  • Klystýr při hladovce je téměř vždy nezbytný jednou až dvakrát denně, tím že nejíte, zůstanou vám zbytky předchozí potravy ve střevech a neposouvají se dál, dochází k jejich zahnívání a vzniku zdravotních obtíží, jako je plynatost, bolesti hlavy aj. Zbytky stolice se objevují i po 5 dnech.
  • Ráno je klystýr nezbytný, večerní je na zvážení pokud máte nějaké zdravotní problémy.
    Klystýr je časově náročný, řekl bych minimálně hodina, možná pokud jste na něj vycvičení, tak i půl hodina stačí.
  • Většinou o to musíte dříve ráno vstát
  • Můžete se cítit slabší při hladovce
  • Pocit zimy, výhodnější je držet hladovku v létě, bohužel bez hladovky většinou tak dlouho nevydržíte zdraví, takže i v zimě je potřeba ji občas držet
  • Pociťovaný zápach z úst
  • Slabá bolest hlavy
  • kyselá moč

Postup při hladovce z mé zkušenosti

Fáze přípravy

Pro lepší výsledky a menší vedlejší účinky při hladovění je potřeba se na hladovění připravit, tedy vaše tělo. Dále je potřeba mít technické zázemí a nějaké ty pomůcky a vitamíny

příprava těla

Minimálně jeden den před začátkem hladovky je potřeba držet zvláštní dietu. Prostě budete jíst jen čerstvé ovoce a zeleninu. Jako poslední jídlo doporučuji zelený salát například ledový, hlávkový nebo římský. Možné jíst také pampelišku, mladé lístky lípy. Tahle zelenina je ideální k pročištění střeva. Možné také oloupanou dobře rozkousanou okurku. K poslednímu jídlu je možné přidat probiotikum. Poslední den nejíst nic tučného ani oříšky či olej.

Zdravotní pomůcky

Pokud hladovíte poprvé, je potřeba mít připravené zdravotní pomůcky jako je klystýr. Materiál ze kterého je vyroben by neměl obsahovat PVC. Dále doporučuji si opatřit probiotika, vitamín c v prášku, několik citronů.

Digitální váha je docela nezbytnost…

Pro sledování váhy v průběhu hladovky je důležité mít osobní váhu, doporučuji digitální, která má přesnost alespoň 0,1 kg. Dala by se použít i stará decimálka, ta bývala také přesná. Každopádně váhu byste měli čas od času kalibrovat, to znamená porovnávat s jinou váhou která má vysokou přesnost, můžete například váha u lékaře. Popřípadě si třeba někde zakoupit na zkoušku váhu, kde je udávaná nebo certifikovaná vysoká přesnost.

Proč je vážení důležité

Pokud cílem hladovky je zhubnout, přesná váha je opravdu důležitá.. Vážení je důležité i v průběhu jednotlivých procedur. Například zvážíte se před klystýrem a po, váha poklistyru by měla být nižší a nebo stejná. Často se stává že váha po klystýru je výrazně vyšší, mnohdy i více než 1 kg Znamená to, že ve vás zůstalo více než 1 litr vody!

Čím více vody ve vás zůstane tím více škodlivin se resorbuje zpátky do krevního oběhu. Je proto potřeba se pokusit o další vyprázdnění. Pokud to nejde, je potřeba další klystýr.

Zkušenosti z předchozích hladovek

Hadovka znamená snížení váhy po 1. dni asi o 2 kg, poté klesá asi 0,5 až 1kg denně. Po 5 dnech by pokles váhy měl být asi 300 gramů denně. Ovšem pokud vážíte méně budou poklesy přirozeně proporcionálně menší. Problematický je návrat na normální stravu.

Konkrétní hladovka.

Den před hladovkou.

Byla neděle a s rodinou jsme byli na výletě mezi 11:00 a 20:00 hodinou,
Ráno jsem si dal asi 25 tablet směs chlorella spirulina, půl hodiny poté citronový fresh ředěný vodou asi 1: 8 , aby byla chuť příjemnější, tak dvě lžičky medu.
Asi v 9:00 jsem si dal ovesné vločky asi 150 g a dva malé banány, asi 200 g banánové dužiny. Tohle jídlo mám vyloženě rád je příjemně sladké vločky jsou také dobré. Poté kolem 12h jsem si
Snědl dvě třetiny okurky. Mezitím jsem snědl asi dvě ředkvičky tečka v průběhu výletu jsem často pil.
Pak jsme byli v restauraci, kde syn nedojedl šťouchané brambory, nebyli moc dobré kvality trochu jsem jich sněd poté jsem to zajel další okurkou. Asi za hodinu po té mě začalo bolet na levé straně jak mám tu bulku. Bohužel pak jsme asi dvě hodiny strávili v autě a další hodinu na nákupu aokope a teďka rychle přejde

Popis průběhu hadovky je velmi obsáhlý, pokračování najdete v dalším příspěvku Léčebná hladovka 98 hodin – jednotlivé dny